Bulaşık makinelerinin sık yaşanan problemleri arasında olan su almama durumu vardır. Makine su almıyor olması birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu sorun kullanıcılarda oldukça sıkıntılı bir durum ortaya koymaktadır. Ama dert etmeyin çünkü bu makalede bulaşık makinesi neden su almaz sorusuna cevaplar arayacağız. Makine su almadığında maalesef bulaşıklar yıkanamaz arıza hata meydana gelir. Bu hatalar genellikle kullanıcılar tarafından küçük kontrollerle çözülebilir. Ama her zaman küçük sorun olmayabilir. Unutmamak gerekir ki kontrol edilmesi gereken yerlerde hata görülmediyse mutlaka servis çağırmanız gerekecektir. Biz şimdi hatanın nerelerde kaynaklanabileceğini araştıralım.

Bulaşık makinem su almıyor hatası öncelikle bulaşık makinesinin arka tarafında bulunan temiz su hortumuna bakılıp hasar var mı yani bükülme delinme ve tıkanıklık gibi problem varsa giderilmelidir. Eğer tıkanıklık var mı diye kontrol etmek için makinenin arkasında takılı olan su hortumunu makineden çıkarıp bir kova yardımıyla musluğu açıp suyun basıncını kontrol etmeliyiz. Suyun basıncında bir problem varsa hortum tıkalı demektir. Hortumun ucunda giriş ya da çıkış tarafında süzgeç vardır. Makinenin hortum girişinde de bir süzgeç vardır süzgeçlerin temiz olup olmadığı kontrol edilmelidir.  Hortumda ya da süzgeçlerde bir sorun yoksa bakılması gereken ikinci yere geçelim.

Bulaşık makinesi su almıyor arızası ikinci olarak bakacağımız yer ise makinenin altında emniyet kilit siviç vardır. Bu emniyet kilidin içinde anahtar mevcut anahtara biriken su basınç yaparak kilidi kapatır dolayısı ile makine su almaz yani da açık olması anlamında makine su sızdırıyordur. Makinenin altında su birikintisi var mı diye kontrol edilmelidir. Su birikintisi yoksa sızıntı da olmadığı anlamını taşır. Bu durumda bakılması gereken üçüncü yere bakmalıyız.

Bulaşık makinesi su almıyor olduğunda makinenin kenarında bulunan su cebi kireçleme yapmış olabilir. Su cebi sökülerek temizlenmeli.  Suyun, akışını engelleyecek kireç varsa temizlenip tekrar yerine takılmalı. Bu kontroller sonrası sorun ortadan kalkabilir. Ama sorun hala devam ediyorsa, bakılacak diğer yer ise su sayacı olacaktır.

Bulaşık makinesi suyunu alamıyor ise su sayacının arızalı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Su sayacı elektronik kart olduğu için yardım almanızda fayda vardır. Sayaç arızalı ise tamiri mümkün olabilir ya da yenisi ile değiştirilmelidir. su sayacı suyun geldiğini algılayamaz ise makine su alma esnasında hata oluşur. Tüm bu kontrollerde arıza yok ise makinenin ana kartında bir sorun oluşmuş olabilir.

Bulaşık makinesi evimizin olmazsa olmazıdır. Ve evde büyük kolaylık sağlamaktadır. Makinenin arızalanmasındaki olası sorunları bu makalemizde sizlerle paylaştık. Uğraşıp yapamadığınız arıza durumlarında mutlaka servisimizle irtibat haline olunuz ve kayıt oluşturup servis ekiplerimizin gelmesini bekleyiniz. Aksi halde arızayı çözelim derken daha büyük hatalarla karşılaşabiliriz ki bu biraz daha maliyet demektir. Bulaşık makinesi servisimiz siz değerli kullanıcılara hizmet vermekten mutluluk duyar. Servisimize arıza kayıt oluşturduğunuz gün içinde ekip arkadaşlar mutlaka sizleri ziyaret edeceklerdir. Geniş servis ağımızla İzmir ve ilçelerine servis yapmaktayız.

Bulaşık makinesi sorunları genel olarak suyunu almıyor hatası için aranıyoruz. Yani bu hata hemen, hemen tüm bulaşık makinelerinde meydana gelir. Ve sorunun giderilmesi işleminde çok basit ya da çok zor aşamalardan geçebiliriz. Ama tamiri mümkün olabildiği için kendinizi üzmeniz gerekmiyor.

Bulaşık makineleri elektronik ve teknolojik aletlerdir. Ama bazen iyi performans alamıyoruz dolayısıyla hata vermeleri ve arızaya geçmeleri gayet normal karşılanmalıdır.

Umarız bu makalede siz değerli okurlarımıza yardımcı olmuşuzdur. Servisimizi arayıp yardım istemeyi unutmayınız. Sağlıkla kalınız.

Call Now ButtonTıkla Servis Çağır